Kurumsal iç iletişimde intranet mecramızın kullanımını artırmak istiyorsak, sürekli güncel içerikler yayımlamalı ve ilgiyi sıcak tutmalıyız. Mobil cihazlardan ulaşılabilirlik çok önemli. Üreteceğimiz iç iletişim içeriklerinin büyük bir oranda mobil cihazlardan tüketileceğini unutmamalıyız.

Çalışanlarımızın intranet platformunu nasıl kullanacağına dair kısa ve eğitici videolar üretmek çok etkilidir ve bize iç iletişim için bir bahane sunar.

Şirket içi duyurular, haberler, eğitim anonsları, ödüller ve birçok konuyu bu alanda yayımlamak gerekir. Bu tür dijital platformların, çalışanlar tarafından, ihtiyaç duyulan çoğu bilgilere erişilecek bir ortam olarak algılanması kurumsal iç iletişimde çok önemlidir. Bu algıyı oluşturmak, düzenli ve istikrarlı biçimde içerik sağlamakla mümkün olur. İç iletişim içeriklerini kategoriler altında toplamak da hangi tür içerikleri nereden görebileceğimiz konusunda kolaylık sağlar. Lider iletişimi için “CEO’dan haber var” gibi bir bölüm oluşturmak, eğitimlerle ilgili konuları başka bir bölümde toplamak, duyurular için ayrı bir bölüm açıp haber akışını orada gerçekleştirmek, mesleki içerikleri ayrı bir başlıkta toplamak gibi düzenleyici dokunuşlar, sitenin kolayca kullanımı açısından harika olur.

İntranet portali oluşturulduktan sonra, grafik tasarım ve video tasarım yetkinliklerimiz doğrultusunda içerikleri olabildiğince ilgi çekici ve hoş görsellerle desteklemek de takip edilebilirlik açısından önemli bir konudur. Kurumsal iç iletişimde metin içerikleri yerine görsel içerikler tercih etmek, özellikle video içerikler kullanmak, çalışanlar tarafından bu içeriklerin tüketimini çok artıracaktır.

Bazı çalışanlarımız sunulan tüm imkanlara rağmen katılım göstermekte çekimser davranabilir. İntranet ortamı; çalışanların fikir beyan edebilmesini, öneri sunabilmesini veya şikâyet edebilmesini sağlayacak şekilde tasarlanırsa, iç iletişimde kapsayıcılık çok daha fazla olacak ve kullanım artacaktır. Bazı insanlar kendi kendini yöneten bir yaklaşımı benimser. Bazıları ise, soruları varsa sorabilecekleri bir kişinin veya mecranın olmasını tercih eder. Çalışanlara, içleri rahat bir şekilde destek alabileceklerini, gelişebileceklerini ve güncel kalabileceklerini hissettirecek, çok seçenekli bir intranet sunabilmek için gerekli tüm çabanın gösterilmesi ve kaynakların bu alana daha fazla yönlendirilmesi, iç iletişim stratejisi bakımından önem arz etmektedir.

Kurumsal iç iletişimde intranetin kullanımını teşvik etmek için sıkı bir lider iletişimine ihtiyaç duyulabilir. Organizasyondaki çalışanların isimlerini tek tek bilmek ve onlara isimleriyle hitap etmek, bir liderin sergilediği en önemli davranışlardan biridir.  Lider iletişimini kişiselleştirilmiş video ile yapmak, çalışan bağlılığına katkı sağlayacak bir çalışma olacaktır. Kişiye özel bilgileri içeren bir video projesiyle hem mesajımızı etkin biçimde aktarmış ve ilgiyi intranet mecramıza çekmiş oluruz hem de güçlü bir lider iletişimiyle bağları kuvvetlendiren bir faaliyeti gerçekleştirmiş oluruz.