İç iletişim, karar verme süreçlerini daha hızlı ve kolay hale getirir. İletişimin yüksek olduğu organizasyonlarda ekipler daha etkili çalışır. Çalışanlar ve yöneticiler arasındaki günlük sürtüşme ve çatışma düzeyi azalır.

Müşteriyle temas eden birimlerin duyarlılığı artar. İç iletişim, çalışanları motive etmeye yardımcı olur ve çalışanlar daha üretken hale gelir. Bu sayede şirket hedeflerine ulaşmak, daha kolay ve sorunsuz olur.

Etkin biçimde gerçekleştirilen çalışan iletişimi faaliyetleri, şirket kültürünün bir parçasıdır. İyi uygulamalar kulaktan kulağa hızla yayılır. Herkesin şirket hakkında olumlu düşünmesini sağlayan bu iç iletişim etkinliklerinin namı yayıldıkça, potansiyel adaylar tarafında şirketin cazibesi artar. Şirket, “çalışılmak istenen yer” algısını yaratmış olur. Bu algıyı korumak için, iç iletişim faaliyetlerinde iyi uygulamalar sürekli yapılmalı, şirket içerisinde duyurulmalı, şirket dışında ise doğru kanallar kullanılarak anlatılmalıdır.

Çalışanların şirket kültürüne bağlılıkları, kendilerine verilen değer ile doğru orantılıdır. Kendilerini özel ve değerli hissetmelerini sağlamak için veriye dayalı bir video iletişimini benimsemek etkili olacaktır. Doğum günü, özel gün, kıdem yılı gibi kutlamaların kişiye özel verilerle hazırlanmış videolar üzerinden yapılması, çalışan bağlılığını oldukça kuvvetlendirecektir. Şirketçe alınan bir ödülün kişiselleştirilmiş video ile anlatılması, burada çalışanın katkılarından bahsedilmesi ve kendisine teşekkür edilmesi çok şık ve değerli bir iletişim tarzıdır. Şimdiye kadar yaptığınız tüm iletişim yöntemlerini, çalışan verilerini dahil ederek nasıl yeniden yapabileceğimizi hayal edelim. Önümüzde yaratıcılığımızı kullanacağımız çok geniş ve etkili bir alan bulacağız.