Şirketlerin başarılı olması, stratejileri doğrultusunda gerçekçi hedefler belirlemelerine bağlı. Çalışanlarına bu hedefleri doğru kanallardan verimli bir şekilde aktarabilen ve sonuçları ölçüp değerlendirebilen şirketler için başarı kaçınılmaz.

İşte bu süreç boyunca hayati öneme sahip olan iç iletişim, çalışanlara şirketin gidişatı, hedefleri, kültürü ve uygulamaları hakkında düzenli bilgi aktarımı yaparak onları şirket odağında tutmak için yürütülen iletişim faaliyetlerinin bütünüdür.

Şirket stratejisinden beslenerek kurumsal iç iletişim stratejisini geliştiren ve bu iletişimi sürekli kılmak için kanallar ve mecralar geliştiren iç iletişim departmanları, sürecin en önemli rollerinden birini üstleniyor. Çalışanları daima şirket odağında tutacak bütünsel iç iletişim faaliyetlerini planlamak ve uygulamak ciddi bir ekip organizasyonu gerektiriyor.

İç iletişimin etkili olması için; açık, anlaşılır bir mesaj içermesi, hedef kitlenin bilgi ihtiyacını karşılaması ve karşılıklı iletişime fırsat verecek şekilde kurgulanması gerekir. Kişiye özel olarak kurgulanmış iç iletişim faaliyetleri, kişiselleştirilmemiş bir içeriğe göre 10 kat daha fazla ilgi çekicidir. İnsanlar, kendilerine ait bilgilerle hazırlanmış bir içeriğin her kısmını merakla takip ederler. Bu nedenle, iç iletişimin ana mesajı, etkin bir şekilde aktarılmış olur. SekizSekiz’in iç iletişimde kişiselleştirilmiş video kullanımıyla ilgili videolarını “İşlerimiz” bölümünden izleyebilirsiniz.